Не е голяма философия да се роди и да се отгледа дете, в момента има към 6 милиарда успешни експеримента. Човешкото бебе иска най-дълго време за отглеждане обаче, с особено интензивна натовареност в пословичните първи 7 години. Някъде бях чела, че едно дете се отглеждало от цяло село, разбира се, това се отнася за други времена и места, когато разширеното семейство все още е било фактор и децата са се гледали от баби, дядовци, стринки, братовчеди и по-големи братя и сестри. В 21 век в първия свят нещата са загрубели. Имаме политика на равни възможности, работещи майки с 2 висше образования и обединени детски заведения. Някои късметлии имат живи, здрави, материално осигурени и близо живеещи баби. Прекръстете се, дори да не сте вярващи, и се молете тези четири характеристики на бабите ви да продължат да са налице още поне десет години.
Развитият капитализъм не познава бабата като важна културна единица в отглеждането и възпитанието на детето, там тази роля е поета от майката или детегледачката. (Мери Попинз кърти мивки, но на мен до ден днешен ми е мътно, какво, аджеба, правеше майката, докато четирите хлапета танцуваха със съзвездия и играеха с животните от Ноевия ковчег). Напоследък бащите също прекрачиха в тази сфера, получиха отпуск по бащинство, с други думи настъпи ерата на Новите Татковци (tm), които са първото поколение мъже, имали физически контакт с насрана пелена. Аплодисменти! Учените тепърва ще се изказват за понесените тежки психически травми:) Но истината е, че в 21 век майката продължава да бъде основният възрастен, който се грижи за новото човешко същество и това е ок. Това, което фундаментално не е наред, е подценяването на труда, положен за бъдещите човешки ресурси. Майката е крупен инвеститор в бъдещето - отделя време, труд и нерви, за да положи основите на израстването на бъдещата личност. Вярно е, че има дезертьорки, които си хвърлят бебетата на боклука или в детски дом без право на осиновяване, но сега не говоря за патология. Говоря за майките, които се връщат на работа, преди детето да е навършило една година.
Моята майка се е върнала на работа на 10-ия месец (ползвала е и отпуските за задочна студентка), трябвало е да строи социализъм. Сега майките се връщат, за да строят капитализма, да увеличават БВП и печалбата на фирмата. Не съм сигурна кое от двете е по-жалко, но как да е, повечето от нас са отраснали в междинния 30-годишен период на 2-годишния платен отпуск за отглеждане на дете. Платен означава платен като
тук, а не 100-200 лв на месец, които може да са стигали през 89 г. но през 1999, когато родих първото, не стигаха. По този повод съм работила до раждането, после след раждането пак, след това до раждането на второто. Понеже с второто имах усложнение, взех назаем лаптоп и работих по време на едномесечния ми престой в болницата. Сега, моята работа го позволява, но това не значи, че ми е било лесно. Нито пък оправдава по какъвто и да е начин бащата. Баща, който пусне жена си да се върне на работа преди детето му да навърши година, е или некадърник, или авантаджия, или и двете. Flame away:D
Бебетата били по-умни, отколкото сме си мислили, прочетох в новините. Няма бебе, което да иска майка му да се върне рано-рано на нивата, а то да виси в цедилката на дървото на синора и да реве. Едно време това са го правили най-бедните, сега го правят масово мои познати. Снаха ми се върна на работа на 9 месец, защото това е практика в компанията, където работи, а и изплащат ипотека. Брат ми осигурява приличен стандарт на живот и те нямаше да са бедни, ако си беше останала вкъщи още половин година. Проблемът тук беше в работодателя, който не й гарантираше запазването на работното място, ако не се върне, да не говорим за повишение. Е, пет месеца по-късно съкратиха отдела й. Толкова по въпроса за лоялността. Вярно, изплатиха компенсации и чудеса, но тя пропусна да види прохождането на бебето си. Кое точно повишение и каква кариера си струва това? Онзи ден майката на любимото момиченце на сина ми каза, че на 8 месец се върнала на работа, а после спомена, че оттогава детето почнало да се буди и да реве нощем, при положение, че дотогава е спяло нормален нощен сън. Не беше забелязала връзката между двете събития. Статия в научно списание ли е необходима, по дяволите?
Още две думи за кариерата на майката, отделно от финансовите аспекти. Съгласна съм, че освен във възпроизводството, жената инвестира и в професионална реализация. Колкото е по-ценен кадър, толкова по-дълго работодателят ще й пази работното място, докато е в отпуск, не? Лукойл съкратиха братовчедка ми след година отпуск, но критерий ли са те? Една съдийка, с която лежах в болницата, каза, че не може да си ПОЗВОЛИ да гледа бебе цяла година, защото щяла да изгуби от поглед новите развития и нямало да е в час. Ми, скъпа, в България наистина е трудно да си в час с развитията в съдебната система. ^_^ А бизнес дамите си наемат детегледачка едва ли не от самото раждане (моята бивша детегледачка работи за една такава), защото бизнесът не чака, как, икономическият растеж на родината ще отиде на кино, докато ти бършеш задници.
Ако си достатъчно добра в професионално отношение, независимо дали си от страната на труда или капитала, работата може да почака. Неслучайно детето има двама родители, а мъжът няма гърди. В развитите страни са открили топлата вода с така наречените career breaks, защото са забелязали, че нонстоп бачкането няма тенденция да превръща маймуната в човек, а по-скоро обратното. Измислили са колективните трудови договори, ненормираното работно време за родители на малки деца, субсидиите за детски градини. Това важи основно за
Европейския съюз, а любимите ми финландци пак са
напред;) Отвъд океана не е така, един приятел там наскоро каза, че в САЩ децата под 5 години (възрастта за първи клас) не съществуват за обществото, ако не можеш да си позволиш да отделиш около 700 долара месечно за детска градина. Конкретно на тях с жена му, а и на други българи там, им излиза по-евтино да си привикат 1-2 баби от България и точно това правят. За справка, тук частната детска градина е 400 лв на месец, десет пъти повече от държавната. Бас държа, че услугата не е десет пъти по-качествена, но това е друга тема.
Дано да не съм права, но ми се струва, че "селото" го чака бум на селски идиоти.